Արտակարգ իրավիճակում հայտնված սիրիահայ ընտանիքների աջակցություն
Սիրիայում ընթացող քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով մայր հայրենիք են ներգաղթել 22 000 ավելի հայեր: Նրանցից շատերը հայտնվել էին ճգնաժամային իրավիճակում՝ չունենալով կացարան, ապրուստի միջոցներ և գտնվելով ծանր հոգեբանական իրավիճակում: Այս խնդրին լուծում տալու նպատակով՝ «ՍՕՍ-Մանկական Գյուղեր» հայկական բարեգործական հիմնադրամը նախաձեռնել էր արտակարգ իրավիճակի արձագանքման ծրագիր, որն իրականացվեց 2014 թ․-ի նոյեմբեր - 2018 թ․-ի հուլիս ժամանակահատվածում: Ծրագրի շրջանակներում ինտենսիվ աջակցություն է տրամադրվել 150 ընտանիքների և 300 երեխաների:
Այն ուներ հինգ հիմնական բաղադրիչ, որոնք մշակվել էին՝ հիմք ընդունելով ներգաղթած ընտանիքների հիմնական, առավել ճգնաժամային կարիքները: Դրանք են.
- Նյութական աջակցություն․ սննդի փաթեթներ, հիգիենայի պարագաներ, սեզոնային հագուստ,
- Բնակարանային աջակցություն․ բնակարանի վարձակալություն և կոմունալ ծառայությունների վճարներ, բնակարանի վերանորոգում
- Առողջապահական աջակցություն․ դեղորայքի տրամադրում և բուժօգնություն,
- Հոգեբանական աջակցություն․ անհատական և խմբային թերապիա և խորհրդատվություներ, ինքնօգնության խմբեր,
- Տնտեսական կայունացմանն ուղղված աջակցություն․ մասնագիտական կարճաժամկետ դասընթացներ, մասնագիտական սարքավորումների և գործիքների տրամադրում:

Помощь семьям сирийских армян, оказавшихся в чрезвычайной ситуации
В результате гражданской войны в Сирии более 22 000 армян репатриировали на историческую родину. Многие из них оказались в кризисной ситуации не имея жилья, средств существования и находясь в тяжелом психологическом состоянии. С целью решения этих проблем Армянский благотворительный фонд «SOS – Детские Деревни» инициировал программу экстренного реагирования, осуществление которой началось в ноябре 2014 и завершилось в конце июля 2018 года.
В рамках программы была предоставлена интенсивная поддержка 150 семьям и 300 детям. Она имела пять основных компонентов, которые были разработаны на основе наиболее критических потребностей репатриированных семей. Среди них:
- Материальная поддержка: продуктовые наборы, гигиенսческие принадлежности, сезонная одежда;
- Жилищная поддержка: аренда квартир, оплата коммунальных услуг, ремонт квартиры;
- Поддержка здоровья: предоставление медикаментов и медицинской помощи;
- Психологическая поддержка: индивидуальная и групповая терапия и консультирование, группы самопомощи;
- Поддержка, направленная на экономическую стабильность: краткосрочные профессиональные курсы, предоставление рабочих инструментов и оборудования.