Մոր և մանկան կացարան
2018 թվականի հունվարից ՍՕՍ Մանկական Գյուղ Կոտայքում մեկնարկել է Մոր և մանկան կացարանի ծառայությունը, որը ժամանակավոր օթևան է տրամադրում առանց տանիքի մնացած կանանց իրենց մանկահասակ երեխաների հետ։ Ծրագիրը շրջանակներում, կացարան է տրամադրել 9 ընտանիքների իրենց 15 երեխաների հետ։
Ընտանիքների ներգրավումը ծրագրում իրականացվում է բազմամասնագիտական թիմի կողմից և հիմնված է գնահատման վրա, որից հետո յուրաքանչյուր ընտանիքի համար կազմվում է ընտանիքի զարգացման պլան։ Ընտանիքի զարգացման պլանի հիման վրա ընտանիքներին տրամադրվում է աջակցության հետևյալ տեսակները․ սնունդ, հիգիենիկ միջոցներ, սեզոնային հագուստ, համապատասխան դեղորայք և բժշկական օգնություն, հոգեբանական աջակցություն, երեխաների խնամքի համար անհրաժեշտ միջոցներ, մանկական սնունդ, իրավաբանական աջակցություն, մասնագիտական դասընթացներ և այլն։
Ծրագրի շրջանակներում սերտ համագործակցություն է հիմնվել տեղական ինքնակառավարման մարմինների, տեղական և մարզային մակարդակում պետական սոցիալական ծառայությունների, ինչպես նաև մարզում և Երևանում գործող հասարակական ու միջազգային կազմակերպությունների հետ։
Կացարանում բնակվելու ընթացքում ծրագրի սոցիալական մանկավարժները, սոցիալական աշխատողն ու հոգեբանը մշտապես աշխատում են ծնողների հետ՝ իրենց ծնողավարման հմտությունների զարգացման ուղղությամբ՝ երիտասարդ մայրերին օգնելով հասկանալ և ճիշտ արձագանքել երեխաների կարիքներին։
Ծրագրի շրջանակներում, մասնագիտական դասընթացներին մասնակցելու և նոր մասնագիտություն ձեռք բերելու, կամ արդեն առկա մասնագիտության կատարելագործման միջոցով, ընտանիքներին ինքնաբավ դարձնելու փորձ է կատարվում։ Դա էլ, իր հերթին, ծնողներին օգնում է աշխատաշուկայում ավելի մրցունակ դառնալու և աշխատանք գտնելու հարցում։

Приют матери и ребенка
С января 2018 года в SOS Детской Деревне Котайк работает Приют матери и ребенка, который предоставляет временное убежище бездомным женщинам с малолетними детьми. В рамках данной программы убежище уже было предоставлено 9 семьям с 15 детьми.
Участие семей в программе основывается на оценке и осуществляется многопрофильной командой, после чего для каждой семьи разрабатывается план развития семьи. На основании плана развития, семьям предоставляются следующие виды помощи: питание, гигиенические средства, сезонная одежда, соответствующие лекарства и медицинское обслуживание, психологическая поддержка, необходимые средства ухода за детьми, детское питание, юридическая поддержка, профессиональные тренинги и т. д.
В рамках проекта было установлено тесное сотрудничество с органами местного самоуправления, государственными социальными службами на местном и региональном уровне, а также с общественными и международными организациями, работающими в области и в городе Ереване.
Во время проживания в приюте социальные педагоги, социальный работник и психолог постоянно работают с родителями, чтобы развить их родительские навыки, таким образом помогая молодым матерям понимать и правильно реагировать на потребности своих детей.
В рамках проекта мы стремимся сделать семьи самодостаточными посредством участия родителей в профессиональных тренингах и приобретения новых профессий или совершенствования уже имеющихся. Это, в свою очередь, помогает родителям стать более конкурентоспособными на рынке труда и найти работу.